Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

IT w spódnicy, czyli damska strona mocy

Dowiedz się, jak wygląda praca managerki DevOps, analityk biznesowo-systemowej oraz dyrektor działu HR w firmie IT w czasach pandemii i nie tylko.

Stereotyp, że kobiety w IT sprawdzają się gorzej, przechodzi w obecnych czasach już na dobre do lamusa. Z czego cieszymy się niezmiernie! W tym artykule o wdzięcznym tytule “IT w spódnicy, czyli damska strona mocy”, przedstawimy wywiady z trzema paniami pracującymi w firmie Pivotal, która wdraża nowoczesne systemy wspierające zarządzanie marketingiem, sprzedażą, obsługą klienta w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych i ochrony zdrowia.

Gościniami wywiadu są Joanna Bydler, Barbara Rogulska i Lidia Sarna. Każda z nich mówi o swojej codziennej pracy, marzeniach i o swojej przygodzie z IT. Jest to tekst zarówno fascynujący, jak i inspirujący. Zapraszamy do lektury!Na początek wywiad z Joanną Bydler.

Jakie stanowisko obejmujesz obecnie? Od kiedy pracujesz w Pivotalu?

Nazywam się Joanna Bydler. W Pivotalu pracuję jako analityk biznesowo-systemowy od maja 2018.


Od czego zaczynałaś w IT, czy wszystko poszło zgodnie z planem, czy po drodze pojawiły się jakieś nietypowe szanse, trudne wybory zawodowe?

Z wykształcenia jestem inżynierem mechaniki i budowy maszyn. Moja kariera zawodowa potoczyła się jednak inaczej i podczas studiów podjęłam pracę w firmie windykacyjnej. Tam odkryłam, że dobrze mi idzie udoskonalanie systemów i w 2014 roku dostałam swoją szansę w IT jako analityk biznesowy. 

Od tamtej pory rozwijam się w tej dziedzinie. W Pivotal miałam okazję pracować głównie na projektach windykacyjnych, ale też nad jednym finansowym bez windykacji.


Czy pracujesz zdalnie? Jak udaje Ci się osiągnąć work-life balance?

Pracuję zdalnie praktycznie od początku pandemii. Na początku ciężko było się połapać, kiedy jest czas na pracę, a kiedy na dom. Jednak po jakimś czasie udało mi się wyrobić naturalny nawyk rozpoczęcia i zakończenia pracy o określonej godzinie. Po prostu włączam i wyłączam laptopa na budzik (na ogół, bo czasami wiadomo, jak to jest ☺).

Dzięki pracy zdalnej doceniłam możliwość wykorzystania czasu, który poświęcałam na dojazdy, na spokojne śniadanie, czy spacer na dotlenienie głowy przed pracą.


Co jeszcze planujesz osiągnąć w swoim zawodzie, czy masz jakieś marzenia związane z Twoją pracą?

Dla mnie w pracy analityka szansą na rozwój jest udział w kolejnych interesujących projektach i możliwość poznawania i realizacji nowych wymagań i rozwiązań.


Co doradziłabyś kobietom, które zastanawiają się nad edukacją w kierunkach technicznych lub przebranżowieniem się do branży IT?

Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, umiesz dostrzegać ciągi przyczynowo-skutkowe na co dzień i masz smykałkę do technicznych rzeczy, to na pewno w IT znajdziesz coś dla siebie.Zobaczmy teraz, co do powiedzenia ma Barbara Rogulska.

Z Pivotal jestem związana już od bardzo dawna – bo od 2003 roku, aktualnie pracuję w dziale DevOps jako manager. Zaczynałam jako młodszy developer, po drodze poznając różne technologie, języki programowania oraz wymagania biznesowe klientów.

Co jest ciekawe, w takiej pracy to właśnie tematy wymagań – przełożenie zapotrzebowania klienta na aplikację, poznawanie innych systemów, z którymi należy się zintegrować, współpraca z klientem. Praca w tym obszarze na pewno jest stresująca, każdy etap ma swoje wyzwania – jednak działająca produkcyjne funkcjonalność u klienta na pewno sprawia dużo satysfakcji.

Od marca 2020 pracuję zdalnie w pełnym wymiarze czasu. Do dziś brakuje mi na pewno spotkań w kuchni, a teraz przełożyło się na zwiększoną ilość komunikacji na Teamsach i Skype. Lunche zjadam z dziećmi, które są na zdalnym nauczaniu.

Nie jest też łatwo połączyć pracy zawodowej z byciem mamą – na pewno jest wiele rozterek, w szczególności kiedy dzieci są młodsze i chorują. Z drugiej jednak strony są pilne tematy, gdzie często trzeba wtedy rozwiązać coś w nocy.

Teraz moje dzieci to nastolatki, chodzą do szkoły, mają też swoje grono znajomych. Czas wspólny to wieczór i weekendy, co się da pogodzić. 

Jeśli chodzi o edukację, to od zawsze byłam związana z bardziej ścisłymi kierunkami, no i akurat praca w branży IT, gdzie możliwości działania jest bardzo dużo, zaczynając od języka programowania, narzędzia, obszary tym samym, można znaleźć swoje ulubione tematy. 

Są na pewno duże możliwości i każdy może coś dla siebie znaleźć. Jeśli ktoś myśli o rozpoczęciu edukacji technicznej i ma w tym kierunku predyspozycje, to jak najbardziej doradziłabym to, aby pracować w IT.


Na koniec zobaczmy, co o pracy kobiet w IT mówi Lidia Sarna


Jakie stanowisko obejmujesz obecnie?

Jestem Dyrektorem HR w firmie Pivotal Polska sp. Z o.o.


Od czego zaczynałaś w IT, czy wszystko poszło zgodnie z planem, czy po drodze pojawiły się jakieś nietypowe szanse, trudne wybory zawodowe?

Moja ścieżka zawodowa zawsze biegła blisko IT, od samego początku. Zaczynałam od pracy w firmie doradczej Accenture (jeszcze wtedy działali pod nazwą Andersen Consulting). Realizowałam projekty na styku IT i biznesu, które pomagały uzyskać pełnię korzyści ze zmian spowodowanych wdrożeniem nowych systemów i narzędzi. 

Potem, w firmach takich jak Warta, czy PZU zarządzałam takimi projektami lub nawet portfelami projektów. Następnie doszło praktyczne wykorzystanie nowinek IT w obszarze wsparcia sprzedaży w PZU. Realizowaliśmy fantastyczne projekty innowacyjne wykorzystujące takie nowinki jak narzędzia VR czy szkolenia zdalne (jeszcze przed pandemią!:). 

Aktualnie zajmuję się ludźmi, którzy pracują w branży IT, co stanowi dla mnie możliwość połączenia moich doświadczeń z pasją, jaką jest praca nad rozwojem ludzi i organizacji.

Ten dość nietypowy przebieg mojej kariery obfitował w nietypowe szanse i trudne wybory zawodowe. 

W takich przypadkach zawsze zasięgałam rady konsylium „serce i rozum” i podejmowałam tylko te decyzje, które doradzało serce, a rozum… nie był bardzo przeciwny.


Czy pracujesz zdalnie? Czy udaje Ci się osiągnąć work-life balance?

Praca nad osiągnięciem work-life balance to duże wyzwanie. Osobiście pomogła mi w tym praca zdalna. Czuję dzięki temu w pełni i wolność, i odpowiedzialność za to co robię. Nie chciałabym już wracać do sytuacji sprzed pandemii.


Jeśli jesteś mamą - czy trudno jest połączyć bycie mamą i pracę zawodową?

Tak, jestem mamą i rzeczywiście godzenie roli mamy z rolą kobiety realizującej się zawodowo było trudne. Na własnej skórze przekonałam się, że życie może obfitować w sytuacje nie do pogodzenia w tym względzie. 

Akurat w moim przypadku wygrywała mama, choć nie bez walki. Z pewnością pomaga uświadomienie sobie własnych priorytetów oraz ich jasne zakomunikowanie szefom. Jeśli zrobi się to w atmosferze obustronnego szacunku i dojrzałości, to zawsze można się w tym względzie dogadać. 

A jeśli jednak nie uda się dogadać, to znaczy, że miejsce pracy nie jest odpowiednie.


Co jeszcze planujesz osiągnąć w swoim zawodzie, czy masz jakieś marzenia związane z Twoją pracą? 

Nie mam planów związanych z awansami na stanowiska prezesowskie. Mam za to ambicje związane z podejmowaniem wyzwań i tematów, które mi w duszy grają. 

Oraz założenie dotyczące pracy z ludźmi, którzy podzielają moje wartości – otwartości, tolerancji, zaufania, co stwarza fantastyczną okazję do rozwoju dla wszystkich.


Co doradziłabyś kobietom, które zastanawiają się nad edukacją w kierunkach technicznych lub przebranżowieniem się do branży IT? 

Praca w IT jest niesamowicie przyszłościowa. Obfituje w wiele możliwości rozwoju i zapewnia naprawdę godziwe zarobki. Jednak wymaga pewnego sposobu myślenia, jak również specyficznego zestawu umiejętności i kompetencji. 

Dlatego na pewno nie jest dla wszystkich. Moja pierwsza rada zatem brzmi: poznaj siebie i swoją motywację, i dopiero na bazie tej świadomości podejmuj decyzję o wejściu w tę branżę. A druga moja rada jest następująca: nawet jeśli jesteś już w tej branży, to nie zaniedbuj rozwoju miękkich kompetencji. 

Kompetencje przyszłości, takie jak budowanie relacji i komunikacja, umiejętność radzenia sobie ze zmianami, chęć nieustannego uczenia się i umiejętność współpracy, są uniwersalne dla wszystkich. Same umiejętności techniczne dziś nie wystarczą, by odnieść sukces. Powodzenia! 

Rozpocznij dyskusję
Zobacz kogo teraz szukają

Zobacz jakie firmy chcą Ci płacić więcej.

Ile teraz zarabiasz?

Podpowiedzieliśmy już razy.

Mamy ponad 1200 ofert pracy. Zobacz o ile więcej możesz zarabiać. » [zamknij]