Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Czy sieć 5G zmieni oblicze biznesu?

Poznaj szanse dla biznesu i wyzwania operatorów, jakie niesie ze sobą sieć 5G.

Eksperci zapowiadają, że technologia 5G wywoła prawdziwą rewolucję. Nowa generacja internetu mobilnego pozwoli na wprowadzenie zaawansowanych technologicznie produktów, usług i modeli biznesowych.

O szansach dla biznesu i wyzwaniach operatorów, jakie niesie ze sobą sieć 5G mówiłam kilka dni temu podczas #TrendsFestival organizowanego przez Business Insider Polska.

Raport „Tech Trends 2019 - Jak przełamać bariery technologiczne” firmy Deloitte wskazuje sieć piątej generacji jako jeden z czynników, które już w najbliższych miesiącach radykalnie zmienią biznes. Duża przepustowość spowoduje, że będziemy mogli zarządzać informacją i danymi w czasie rzeczywistym. Dla przemysłu oznacza to wiele nowoczesnych rozwiązań i zastosowań.

Dzięki temu przyspieszy np. rozwój autonomicznych samochodów, czy automatyzacja medycyny. 5G pozwoli także na globalny rozwój rozwiązań IoT, w których wdrażaniu Orange jest liderem. W naszym kraju  ok. 40% wszystkich kart SIM M2M (1,5 mln sztuk) pracuje w sieci Orange. Choć ich działanie bywa niezauważalne, trudno wyobrazić sobie bez nich dzisiejszy świat. To m.in. terminale płatnicze, samochody pobierające z internetu dane o ruchu drogowym czy inteligentne liczniki prądu.

Komunikacja między urządzeniami to dopiero początek cyfrowej transformacji biznesu. Kolejnymi etapami są automatyczna analiza danych, ich przetwarzanie i raportowanie w przystępny sposób. To dziedzina, w której Orange Polska chce być przewodnikiem dla innych firm.

Jesteśmy przygotowani na nadchodzące zmiany – z jednej strony inwestujemy w rozbudowę sieci, z drugiej, jako partner w rozwoju cyfrowego biznesu, oferujemy zaawansowane rozwiązania z zakresu analityki danych, telemetrii, API czy robotyki.


Kto będzie największym beneficjentem telefonii komórkowej nowej generacji?

Zmiany związane z wprowadzeniem sieci 5G rozpoczną się od miast, które jako przestrzeń społeczno-industrialna posiadają mnóstwo podłączonych do sieci czujników, urządzeń i obiektów. Dzięki nowej technologii będą mogły one współdziałać ze sobą w zupełnie innym wymiarze. Przez rozwój 5G mogą zmienić się praktycznie wszystkie sektory, które chcą konkurować w oparciu o cyfrowe innowacje i wysokie kompetencje technologiczne, zaczynając od produkcji zaawansowanych technologii, a na rolnictwie kończąc.


Smart City – inteligentna przestrzeń miejska

Szczególnym obszarem, który z jednej strony ma olbrzymi potencjał biznesowy a z drugiej bardzo istotne znaczenie społeczne, jest koncepcja budowy i komercjalizacja inteligentnych przestrzeni miejskich, czyli Smart City. W Orange oferujemy komercyjnie wiele rozwiązań dla miast: inteligentne rowery, oświetlenie uliczne, parkingi, cyfrowe ławki, zdalny odczyt wody, monitoring miejski czy ładowarki elektryczne do aut. Cyfryzacja przestrzeni miejskiej jest już faktem, a potencjał 5G umożliwi wdrożenie inteligentnych rozwiązań na szeroką skalę.


Industry 4.0 – wizja digitalizacji i robotyzacji przemysłu

W najbliższych latach przemysł będzie jednym z sektorów najbardziej absorbujących innowacyjne technologie i rozwiązania z obszaru: IoT, BDA, AI, machine learning, połączonych urządzeń, robotów i maszyn wyposażonych w tysiące sensorów i funkcjonujących w ramach jednego ekosystemu.

Wizję Industry 4.0 w Orange rozumiemy jako synergiczne połączenie rozwiązań ICT, np. SDN czy cloud computing z innowacyjnymi technologiami. Dzięki  wsparciu 5G możliwe będzie osiągniecie skalowalności rozwiązań wymagających zarządzania olbrzymią ilością danych w czasie rzeczywistym.


Projekt z branży Retail, w jakim obecnie uczestniczy Orange

We współpracy z jednym z naszych partnerów z branży FMCG pracujemy nad innowacyjnym projektem sklepu przyszłości. Zaproponowaliśmy szereg zaawansowanych rozwiązań m.in. Digital Signage, inteligentne półki, cyfrowe etykiety, aplikację na smartfony i indywidualny program lojalnościowy. Nasz sklep przyszłości wyposażony będzie w nowoczesne technologie. Oznacza to olbrzymie ilości danych, których skuteczne wykorzystanie w dużej mierze zależy od przekazania ich do baz oraz centrów analityki.

Technologia 5G o dużych przepływnościach, minimalnym opóźnieniu i elastyczności w budowaniu, pozwoli osiągnąć skalę takich rozwiązań, co jest naszym celem.


5G w Orange

Za nami już pierwsze pokazy i testy 5G w Orange Polska – w Warszawie i Gliwicach w ubiegłym roku oraz w Zakopanem w lutym tego roku. We wrześniu rozpoczęliśmy testy 5G w Warszawie na niespotykaną dotąd skalę, bo po raz pierwszy zaprosiliśmy do nich także naszych klientów biznesowych. Zależy nam na rzetelnym i kompleksowym sprawdzeniu działania wszystkich elementów nowej sieci. Przed nami kolejne wdrożenie w Lublinie, jeszcze w tym roku. Program 5G pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej. Dzięki największemu w historii firmy programowi inwestycyjnemu łącza o bardzo wysokiej przepustowości dostępne są już w ponad 120 miastach w Polsce. W przyszłości mogą one posłużyć do tworzenia nowych punktów dostępu do sieci 5G.

Zobacz więcej na Bulldogjob