Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Szukasz stażu w IT? Inkubator PWPW to coś więcej.

Poznaj program stażowy, dzięki któremu możesz wejść do branży IT pod okiem doświadczonych mentorów. Od października startuje nabór do kolejnych grup w technologiach C#, .NET i JAVA.

Z programem Inkubator IT w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. wystartowaliśmy pod koniec 2017 roku. Od tamtego momentu mieliśmy szansę wiele się nauczyć i ciągle ulepszamy prowadzony przez nas cykl szkoleń. Dowiedz się, jak obecnie wygląda współpraca z nami od przesłania aplikacji aż do momentu, kiedy z Inkubatora przechodzisz do projektu.

Rekrutacja trwa 

Wszystko zaczyna się od Twojej aplikacji. Do tej pory zaaplikowało do nas ponad 1500 kandydatów w czterech ścieżkach kariery: programiści C#, .NET, Java, testerzy i analitycy. Obecnie pracujemy z grupą 44 stażystów: 20 z nich ukończyło Inkubator i przeszło do projektów komercyjnych, 24 osoby szkolą się w Inkubatorze. Są to przede wszystkim studenci i absolwenci kierunków technicznych. Niektórzy ukończyli również tzw. szkoły programowania, co pozwoliło im na zmianę ścieżki zawodowej. Podczas stażu w Inkubatorze stażysta uczy się, a jednocześnie zarabia. Obecnie rekrutujemy do zespołu programistów Java.

Czego wymagamy

Po otrzymaniu aplikacji wysyłamy kandydatom test online do samodzielnego rozwiązania. Składa się on z trzech zadań, w których sprawdzamy umiejętność korzystania z tablic i kolekcji oraz SQL. Na rozwiązanie jest 90 minut. Aby przejść do kolejnego etapu - rozmowy rekrutacyjnej - trzeba uzyskać minimum 250 na 300 punktów.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej poruszane są oczywiście takie podstawowe tematy jak: obiektowość, wielowarstwowość oraz elementarne zagadnienia z architektury desktopowej lub webowej. Nie ograniczamy się do trzech warstw, ponieważ jest ich dużo więcej. Najczęściej wzorzec taki jak MVC to wiedza podstawowa, z którą stażyści już do nas przychodzą. Stanowi ona dobry punkt wyjścia dla rozwijania kolejnych umiejętności. Ważne jest również odpowiednie podejście kandydata do rozwiązywania problemów. Ostatnim etapem jest rozmowa z psychologiem, która pozwala nam na sprofilowanie osobowości kandydata. Nie ma tutaj złych ani dobrych charakterów. Naszym celem jest jedynie zebranie informacji, w jaki sposób mamy ze sobą skutecznie współpracować.

Onboarding

Przez pierwsze dni stażysta zapoznaje się z naszą organizacją. Dajemy mu czas na odnalezienie się w kulturze pracy i wewnętrznych procedurach bezpieczeństwa. Wprowadzamy podstawy SCRUM-a, niezbędne do naszej dalszej pracy. Oprócz tego pozostaje jeszcze opanowanie GIT-a i zaznajomienie się z obsługą JIRY.

Cztery miesiące nauki 

Zaczynamy od podstaw front-endu i przechodzimy przez nie bardzo szybko, ponieważ HTML5 i SASS (CSS3 piszemy w składni SCSS) to stosunkowo łatwe zagadnienia, gdzie całą wiedzę łatwo znaleźć w Internecie. Następnie zdobyte wiadomości rozszerzamy o najważniejsze elementy z Bootstrapa 3 i 4. Ponieważ JQuery jeszcze nie umarło, również jemu poświęcamy kilka spotkań szkoleniowych oraz ćwiczenia (DOM i AJAX). Do tematów związanych z Angularem wracamy przy okazji wdrażania stażystów w WebAPI.

Szkolenie dla C# i .NET

Na początku przechodzimy przez dobre praktyki pisania kodu i uzupełniamy braki z zakresu wzorców architektonicznych. Kładziemy przy tym spory nacisk na zasady SOLID, podział aplikacji na warstwy oraz testy jednostkowe. Aplikacje desktopowe piszemy w WPF połączonym z biblioteką Prism. Później jest ASP.NET MVC oraz interfejsy sieciowe takie jak WCF i WebAPI. W komunikacji z bazą danych wykorzystujemy Entity Framework.

Szkolenie dla Javy

Gdy stażysta przechodzi na back-end w technologii Java, oczywiście na dzień dobry powtarza sobie PL/SQL. W tym przypadku korzystamy z relacyjnej bazy danych PostgreSQL (JDBC, struktura DB, widoki, funkcje i procedury składowane, sekwencje i triggery). W następnym kroku do ogarnięcia są Servlety, JSP, konfiguracja Tomcata, filtry i kolejki. Po opanowaniu aplikacji webowych przerabiamy framework Spring MVC z mapperem Hibernate (łącznie z Spring Boot i Spring Security). Każdy moduł opiera się na testach jednostkowych biblioteki JUnit.

Na koniec stażysta przechodzi do tematów związanych z Angularem - wprowadzamy TypeScript (komponenty, moduły, interpolacja, dyrektywy, binding, pipes, routing, guards). Formularze robimy w Reactive Forms. W komunikacji z backendem interceptory, resolvery, JWT Token, SignalR. Dane staramy się trzymać w Reduxie. Oczywiście wszystko opatrujemy testami jednostkowymi i testami integracyjnymi.

Istotną umiejętnością, jaką nabywają nasi stażyści, jest nie wchodzenie w rywalizację. Staramy się uświadomić im, że w każdym projekcie, nad którym będą pracować przez najbliższe lata, będą musieli współpracować z innymi członkami zespołu i liczyć się również z ich zdaniem i opinią.

Pierwsze projekty

W trakcie nauki stażyści pracują nad prawdziwymi projektami wykorzystywanymi wewnętrznie w naszej firmie. Ćwiczą w ten sposób praktyczne wykorzystanie poznanych wzorców projektowych, frameworków itp. My czuwamy nad tym, żeby ich praca była dynamiczna i rozwojowa.

Co dalej?

Po czterech miesiącach spędzonych w Inkubatorze przychodzi czas na dołączenie do zespołów pracujących nad projektami komercyjnymi. PWPW oferuje tutaj dużą różnorodność – mamy wiele różnych zleceń. Pracują u nas programiści i architekci IT, których wiedza to lata doświadczenia. Mamy świetnych ludzi od UX, bardzo dynamicznie działa u nas także QA. Przekazując stażystów do takich zespołów mamy pewność, że wciąż będą się szybko rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Pozytywny jest również feedback, jaki zbieramy od grup projektowych, do których dołączyli absolwenci Inkubatora.

Dołącz do nas 

Zapraszamy do składania aplikacji oraz do odwiedzenia strony www.inkubator.pwpw.pl.