Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
4.12.20184 min
Bulldogjob

Bulldogjob

10 blogów JavaScript, które warto czytać, aby być na czasie

Zobacz 10 blogów, które warto obserwować, aby być na bieżąco z JavaScript i nie wypaść z gry.

10 blogów JavaScript, które warto czytać, aby być na czasie

JavaScript to jeden z najczęściej wykorzystywanych języków programowania. Codziennie powstają o nim dziesiątki wpisów, na różnych blogach. Wśród nich są takie, na które warto zwrócić szczególną uwagę.


Oto nasza lista 10 ciekawych blogów, na których regularnie poruszana jest tematyka JavaScript. Kolejność nie ma tu znaczenia, dlatego warto sprawdzić wszystkie nasze propozycje. Oprócz linków, dla ułatwienia zaznaczyliśmy, komu najbardziej przyda się zawarta na tych blogach wiedza. Sprawdźcie nasze propozycje!

Addy Osmani

Addy jest inżynierem pracującym w Google - konkretniej w tzw. Speed team, w projekcie Chrome. Z tego właśnie powodu, autor ma sporo do powiedzenia na temat spraw związanych z wydajnością współczesnych stron internetowych, czyli w dużej mierze JavaScriptu. Jednym z najbardziej znanych jego wpisów jest “The Cost of JavaScript”, w którym pisze o wpływie JS na ładowanie stron. Na blogu jest też trochę wpisów o React, PWA czy języku, jako takim. Warto się wczytać.


Link: https://medium.com/@addyosmani

Dla kogo: ludzie poszukujący wydajności na front-endzie


David Walsh

David Walsh to jeden z najbardziej popularnych bloggerów JS, który jeszcze parę lat temu był jednym z core developerów, w niegdyś znanym projekcie MooTools. Na jego blogu znajdziecie omówienie różnych API udostępnianych przez przeglądarki, przegląd feature’ów JS, ale również tutoriale powiązane z Reactem, Node.js czy jQuery. David nie stroni również od tematów powiązanych z HTML czy CSS.


Link: https://davidwalsh.name/

Dla kogo: głównie front-endowcy


Smashing Magazine

Redakcja SM od lat skupia się na designie i developmencie wokół weba. Jej autorzy znani są z poruszania tematów takich jak UX, HTML i CSS, ale mają też imponujący dział dotyczący JS. Na Smashing Magazine publikują osoby o różnorodnych specjalizacjach, dlatego znajdziecie tam wiedzę z każdej działki front-endowego JavaScriptu. Można tam także znaleźć posty zahaczające o back-end.


Link: https://www.smashingmagazine.com/category/javascript

Dla kogo: front-end, full-stack


InfoQ

To jeden z większych portali IT, który od lat pisze o trendach w świecie software developmentu. Ma też spory dział dotyczący JavaScriptu. Redakcja InfoQ skupia się w nim głównie na nowościach w uznanych bibliotekach. Oprócz tego, jej autorzy donoszą także o JS w szerszym kontekście biznesowym oraz piszą o obiecujących projektach.


Link: https://www.infoq.com/javascript

Dla kogo: osoby, które chcą być na bieżąco z głównymi nowościami w ekosystemie

Infoworld

Infoworld jest bardzo podobny do InfoQ. Znajdziecie tam więc sporo postów w stylu “co nowego”. Oprócz tego portal na bieżąco publikuje video i wywiady powiązane m.in. z JavaScript. Na przykład w tym roku pojawił się tam wywiad z Brendanem Eichem, twórcą JS (inna sprawa, że z ad-blockerem tego wywiadu nie da się obejrzeć :))


Link: https://www.infoworld.com/category/javascript/

Dla kogo: ludzie, którzy chcą być na bieżąco z głównymi nowościami w ekosystemie


2ality

Blog prowadzony od 2005 roku przez Dr. Axela Rauschmayera, który oprócz prowadzenia strony, pisze książki o JS. Alex wypuszcza zwykle kilka postów miesięcznie (2018 rok był nieco słabszy pod tym względem), o dość różnorodnej tematyce. Na blogu zdarzają się także posty poświęcone technologii Node.js, npm czy kolejnym wersjom JavaScript. Na przełomie 2017 i 2018 Alex napisał serię artykułów o ReasonML (dialekcie OCamla, który powstał ze skrzyżowania z JS).


Link: http://2ality.com/

Dla kogo: osoby, które chcą wydusić więcej z JS


React Blog

Bardzo często blogi popularnych bibliotek to suche informacje o releasach. W przypadku Reacta jest nieco inaczej. Co prawda informacje zwykle pojawiają się na tym blogu przy okazji kolejnych wydań, ale w tym przypadku możecie także liczyć na dość obszerne omówienie nowych funkcji. Dodatkowym atutem tego bloga jest fakt, że w publikowanych na nim artykułach pojawiają się animacje, kod z przykładami i porównanie do poprzednich wersji.


Link: https://reactjs.org/blog/

Dla kogo: reactowcy :)


Reginald Braithwaite

To jeden z ciekawszych blogów na tej liście. Twórca - Reginald Braithwaite - to autor kilku książek, m.in. “JavaScript Allongé”. Na swoim blogu eksploruje zarówno obiektowe, jak i funkcyjne elementy JS, przez co znajdziesz tam wpisy zarówno o kompozycji czy iteratorach, jak i funkcjach wyższego rzędu czy anamorfizmie.


Link: http://raganwald.com/

Dla kogo: osoby zainteresowane teoretycznymi możliwościami JavaScript

Ben Nadel

Ben jest ekspertem od ColdFusion… ale pisze też sporo o Angularze. Skupia się na konkretnych problemach i konkretnych rozwiązaniach, dlatego jego wpisy będą najbardziej przydatne osobom, które same mają podobne problemy. Zwykle post to krótkie wprowadzenie problemu i rozwiązanie, razem ze sporą ilością kodu.


Link: https://www.bennadel.com/

Dla kogo: angularowcy, którzy chcą konkretnych rozwiązań


Dan Abramov

To autor, który napisał już sporo na oficjalnym blogu Reacta. Wynikało to głównie z tego, że Dan jest jednym z developerów, którzy na co dzień pracującą nad tą biblioteką (jest współautorem Reduxa). Raptem parę dni temu uruchomił on swój własny blog, na którym wyjaśnia pewne właściwości Reacta od kuchni. Na ten moment opublikował 3 posty w 4 dni, więc bardzo szybko się rozkręca.


Link: https://overreacted.io/ (jako bonus link jego bloga na medium, na którym też jest kilka ciekawych postów https://medium.com/@dan_abramov)

Dla kogo: developerzy, którzy chcą wiedzieć jak działa React

<p>Loading...</p>